Svanenmärkt dator till redaktionen


Efter några misslyckade försök med att laga en dator på redaktionen insåg vi tillslut att den hade stämplat ut för gott och det var dags att införskaffa en ny. Resultatet blev en Svanenmärkt Lenovo.

Utbudet av miljömärkta datorer har tidigare varit skralt, (och dyrt), men nu har det börjat hända saker. Än så länge är det två märken på den svenska marknaden som säljer Svanenmärkta datorer; både Lenovo och Fujitsu erbjuder ett par olika modeller. För redaktionen föll valet på en Lenovo Thinkpad SL510.

Några av kraven för att dator ska kunna bli Svanenmärkt (källa Svanen):

- Låg energianvändning
- Förbjuder de farligaste flamskyddsmedlen, kontroll av att bara medel som är så lite skadliga som möjligt används
- Låg ljudnivå
- Datorn måste gå att uppdatera för ökad livslängd

En besvikelse var att återförsäljarna var dåliga på att skylta med att modellerna var svanenmärkta. Inte en enda återförsäljare skrev något om miljömärkningen i samband med produkten.

För den som inte hittar någon lämplig modell bland de svanenmärkta kan den amerikanska märkningen EPEAT (Electronic Product Environmental Assessment Tool) kanske vara till hjälp. Deras högsta standard heter "EPEAT Gold".

Lista på samtliga svanenmärkta modeller (svanen.se) >>

Lista på samtliga EPEAT Gold certifierade modeller (epeat.net) >>

 

Provläs senaste Camino


Text & Bild


"Välskrivna, välunderbyggda texter" "Inspirerar, upplyser och berör"

Föreläsningar


"De lyckats hålla samma kvalitet som i tidningen och förblir ett kunskapsnav på västkusten"

Veckans vänner

Prenumeration till anställda & kunder


”Camino är en självklarhet i receptionen på alla medvetna företag”

Omröstning

Spara i Camino

Ett schysst sparande

...så vet du vad pengarna går till!

Nå rätt personer


... och nå läsare som påverkar

Camino Play


Videoklipp från seminarier & event

två klick bort...

Tidningstips!
Ta gärna en titt på några andra tidskrifter som vi på Camino gillar. Kloka Hem, Jamie Magazine, Cykeltidningen Kadens, Miljöaktuellt.

i samarbete med tidningskungen.se