Glad grön sommar

Vi på Camino har tagit semester och är tillbaka igen första veckan i augusti. Men vi lämnar dig inte på bar backe. Här har du ett gäng grön tips som varar hela sommarledigheten och lite längre. Komplettera gärna med egna tips.
15-16:e juli : Stockholm Green Festival, i kungsträdgården
Grön folkfest med mat, ekokläder och liveuppträdanden. Camino finns på plats bland utställarna.
www.stockholmgreenfestival.se
30 juli-1 augusti: Råkostfestivalen i Järna
Njut av raw food, föredrag och workshops i naturskön miljö under tre dagar.
wwww.råkostfestivalen.se
5-7:e augusti Urkultfestivalen i Näsåker
Troligtvis Sveriges mest solidariska festival. Inte nog med att de har ekotänk – de satsar också medvetet på att hålla så låga priser som möjligt på både entrébiljetter och mat. Camino fanns på plats förra året. Kanske tar vi oss dit igen.
www.urkult.se
Svenska restips
Skall du ut och vandra i Sverige och vill nära dig mer om traktens djurliv och kulturhistoria. Ett naturuum är ett besökscentrum för skyddade platser runt om i landet. Hos Naturvårdsverket hittar du en förteckning över samtliga.
På nedanstående inlägg hittar du tips på grön skön turism: http://www.caminomagasin.se/vannyheter/2010/06/11/heta-sommartips/
samt Värmland: http://www.caminomagasin.se/bloggar/johanna-stal/semestra-lokalt-i-varml...
Mer sköna restips finns också i senaste numret av Camino.


















