Jag bor i tredje bästa cykelstaden

I Camino 16 tipsar vi om smarta cyklar, bland annat danskdesignade trioBike som är särskilt anpassad för dagislämning.
Varberg och Malmö är de två bästa cykelkommunerna i Sverige enligt Cykelfrämjandets nya undersökning. Min egen stad Göteborg placerar sig på 3:e plats tätt följt av Västerås. Men precis som rapporten skriver kan mycket bli bättre.
Undersökningen som Cykelfrämjandet presenterade i veckan har granskat 17 kommuners arbete med cykling genom att titta på sex olika faktorer: investeringar i infrastruktur och informationsarbete, befintlig infrastruktur, cykelpolitik, uppföljning och aktiviteter för att främja cykling under 2009.
Min egen stad Göteborg placerar sig alltså på topp 3 men intressant att notera är att de ligger i botten vad gäller den befintliga infrastrukturen - dvs den totala längden cykelvägar mätt per invånare. Det är så klart svårare för en stor kommun att få högre siffror på detta område, men som cyklist i Göteborg märker jag också av bristerna. Generellt sett är det bra cykelvägar på väg in mot stan, men i centrala delar av Göteborg är det många platser där man inte vet vart man skall ta vägen.
En kommun som inte alls finns med i undersökningen men som jag tidigare hyllat här på bloggen är Umeå. I vintras stannade man exempelvis cyklister på gatorna och gav dem en gåva som uppskattning. Och i samband med världsmiljödagen nästa vecka (5 juni) satsar man på att anordna världens längsta cykelparad. Det innebär att de måste samla fler än 2284 personer, vilket är rekordet som idag ägs av Taichung i Taiwan.
Mer om Umeås cykelsatsning och världrekordförsök kan du läsa här:
www.smartaresor.nu


















