Dags för el-Trabant


Foto: Johanna Stål

Jag är ingen vidare bilfantast. Jag har aldrig ägt en bil, jag ogillar att köra bil, jag tycker ofta bilförare är arroganta, jag är för utbyggnad av kollektivtrafik och cykelleder på bekostnad av vägbyggen. Jag har ägt och cyklat på samma cykel som jag fick när jag var 15 år (idag är jag 30), och den fungerar fortfarande underbart. Häromdagen fick jag byta ut handtagen, det är i stort sett det enda jag har lagat, förutom ett och annat cykeldäck. Min kära cykel har hållit mig i form, gett mig frisk luft, sparat mig många tusenlappar och har sett till att jag kommer i tid till nästan allting.

Men, OM jag skulle skaffa mig en bil (jag vet ju att den dagen man kanske skaffar familj kommer närmare) så ska det vara gas eller el. Och när jag nyligen var i Berlin så förälskade jag mig i de söta Trabant-bilarna från Östtyskland. Dessa är små utsläppsterminatorer så jag blev överlycklig när jag hörde att Trabanten ska bli elbil, under namnet Trabant nT.

Trabanten, även kallad Trabi, var en östtysk bil som skulle motsvara VW Beetle, men som östtyskarna fick vänta på i åratal för att få köpa. Den är nu en kultbil, med fans över hela världen. Jag ser fram emot elbilsvarianten, fram till dess fortsätter jag puttra fram på min lila Monark, genom göteborgs gator.

Läs mer här: http://www.reuters.com/article/GCA-GreenBusiness/idUSTRE57G38Y20090817

 

Provläs senaste Camino


Johanna Stål

Chefredaktör
Filosofisk visionär som tror på mänsklighetens möjligheter.

Text & Bild


"Välskrivna, välunderbyggda texter" "Inspirerar, upplyser och berör"

Föreläsningar


"De lyckats hålla samma kvalitet som i tidningen och förblir ett kunskapsnav på västkusten"

Veckans vänner

Prenumeration till anställda & kunder


”Camino är en självklarhet i receptionen på alla medvetna företag”

Omröstning

Spara i Camino

Ett schysst sparande

...så vet du vad pengarna går till!

Nå rätt personer


... och nå läsare som påverkar

Camino Play


Videoklipp från seminarier & event

två klick bort...

Tidningstips!
Ta gärna en titt på några andra tidskrifter som vi på Camino gillar. Kloka Hem, Jamie Magazine, Cykeltidningen Kadens, Miljöaktuellt.

i samarbete med tidningskungen.se