Ljusglimtar bland vårens ekokläder


<ekogarderoben erbjuder ekologiska kockkläder

Det kan tyckas lite dött i ekomodesvängen. Lågkonjunktur, konkurser och en allmän trötthet. Men det finns de som vågar satsa och som gör det med bravur. Footsteps Eco Business group, Ekogarderoben, H&M och La Redoute är några av dem.

Footsteps Eco Business Group är ett nätverk av 12 nystartade företag och de börjar sin resa med en show på SoStockholm Gallery, Jussi Björlings Allé 5, Kungsträdgården onsdagen den 10 mars. Bland kvinnorna i nätverket finner vi före detta Caminoskribenten Katharina Brunat som driver sajten Ecobride, om ekologiska bröllop. Dessutom hittar vi Dandelios Sportswear med sina ekokläder och Bellio, som gör fantastiska barntofflor i ekologiska material.

En annan av deltagarna är Caminovännen Hildur. På Hildur har man börjat sälja det norska ekomärket Kari Traas MILK. Det är läckra underkläder av Öko-Tex certifierad mjölkfiber. Det finns i form av en hipstertrosa och ett linne, för kvinnor.

Ett annat företag som satsar är Ekogarderoben som nyligen lanserat en kollektion för restaurangbranschen. Kockkläder och kläder för serveringspersonal är lite av det som finns på menyn.

Bland de stora klädjättarna är intresset för ekologiska kollektioner ljummet. Oftast hittar man några baslinnen eller t-shirtar med tramsiga tryck på i ekologiska material. Men kvalitetskollektionerna är sällan ekologiska. Det finns dock vissa undantag.

H&M lanserar sin ekologiska ”Garden Collection”. Materialen som används är ekologisk bomull och linne, återvunnen polyester (från PET-flaskor eller tygrester) och tencel (ett förnybart material med låg miljöpåverkan).

Även företaget Jackpot fortsätter att lansera ekologiska kollektioner. Likaså satsar postorderföretaget La Redoute på en kollektion billiga, ekologiska kläder. Lite grått och stundtals trist, men jag hittar ändå en del fint.

Så det finns en del ljusglimtar i en annars ganska hemvävd och traditionell trend. VI får hoppas att fler vågar satsa under 2010. Kanske kan det utmärkta initiativetthe Sustainable Fashion Academy bidra till det?

 

Provläs senaste Camino


Johanna Stål

Chefredaktör
Filosofisk visionär som tror på mänsklighetens möjligheter.

Text & Bild


"Välskrivna, välunderbyggda texter" "Inspirerar, upplyser och berör"

Föreläsningar


"De lyckats hålla samma kvalitet som i tidningen och förblir ett kunskapsnav på västkusten"

Veckans vänner

Prenumeration till anställda & kunder


”Camino är en självklarhet i receptionen på alla medvetna företag”

Omröstning

Spara i Camino

Ett schysst sparande

...så vet du vad pengarna går till!

Nå rätt personer


... och nå läsare som påverkar

Camino Play


Videoklipp från seminarier & event

två klick bort...

Tidningstips!
Ta gärna en titt på några andra tidskrifter som vi på Camino gillar. Kloka Hem, Jamie Magazine, Cykeltidningen Kadens, Miljöaktuellt.

i samarbete med tidningskungen.se