Lunchexcess: Carbonara utan E-nummer

Sofia Lindholm, Tammie Söderberg, Oskar Schmidt och Johanna Stål lunchar på Caminoredaktionen. Foto Tobias Jansson
För en tid sedan kom ett märkligt paket till redaktionen. Det kom från Ridderheims delikatesser och visade sig innehålla två skinkor. Först blev vi lätt förvånade men sen visade det sig att det var recensionsexemplar av Ridderheims nylanserade skinka med miljötänk i form av en helt E-nummerfri produkt.
Idag drog vi således ihop en pasta carbonara på redaktionen, baserad på en rökt fjällskinka (made in Jokkmokk) från Ridderheims. Grädden och Philidelphian i receptet vi använde mötte skinkans smak av enbär perfekt. Saftigt och gott, enkel bra lunchmat.
Ridderheims säger sig ha jobbat hårt för att för att få fram en E-nummerfri skinka, den första i Sverige. Skinkan ingår i satsningen Lilla Saluhallen, en hel kategori produkter utvalda av Ridderheims från producenter runtom i Sverige.
Camino gillar satsningen men skulle gärna se en ekologisk produkt utan E-nummer, det skulle lyfta Ridderheimns ytterligare ett snäpp.


















