Solklara besked i ny rapport
Bild: Creative Commons
Ett rekordstort antal besökare, över 1000 st, deltog igår på Naturvårdsverkets årliga Klimatkonvent. De var alla där för att mingla, lära sig mer och få ta del av den nylanserade rapporten som konsumtion och klimat som Naturvårdsverket släppte dagen till ära.
Hur mycket och vilken bil vi åker, hur vi värmer bostäder, vilken el vi har i bostaden, vår köttkonsumtion samt hur ofta och vart vi flyger. Det är de 5 enskilt viktigaste konsumtionsområden som vi måste förändra i framtiden. Vi måste minska vår privata konsumtion från 10 ton CO2e per person och år, ner till 2 ton CO2e per år. En drastisk minskning - som dock verkade vara möjlig med hjälp av teknik och beteendeförändringar menade olika representanter från Naturvårdsverket och deras inbjudna gäster.
- Här i publiken sitter en överrepresentation av "eliten", sade moderator Alice Bah Kunhke, och syftade på de olika personlighetstyper som tagits fram i Naturvårdsverkets beteendetudie. Eliten är det mycket engagerade 4 procenten av befolkningen. 18 procent är engagerade, 26 procent sansat engagerade, 25 procent är nyvakna, 23 procent passiva och bekväma, 8 procent skeptiker. Till skeptiker hör oftast medelålders män. Synd att dessa också är överrepresenterade i styrelser och i politiken.
67 procent av svenskarna vill få information om vad de kan göra för klimatet från media. Lika många är beredda att betala mer för klimatvänliga produkter. Efter en rundringning till 1000 svenskar har Naturvårdsverket fastställt den klimatvänlige svenskens attityder och beteenden.
SKönt att man nu även på hög politisk nivå tar tag i klimatfrågan på allvar. Camino glädjs åt rapporten som bekräftar mycket av det som den ideella sektorn kämpat med i många år.
Läs rapporten och annn nyttig info på:
www.naturvardsverket.se
Läs kommentarer om konventet på:www.ecoprofile.se/4_1178_Klimatforum_2008_-imponerande_program!.htm#8188

















