Camino hjäpte Sverige vinna fikapausen


Rättvis fikapaus med Camino på The House of Win Win, Göteborg. Foto Tobias Jansson

Igår samlades drygt 130 000 personer i Sverige för att fika Rättvisemärkt. Med detta kammade vi, ganska väntat, hem segern i Nordic Fairtrade Challenge.

Sammanlagt 250 000 personer i Norge, Danmark, Finland och Sverige deltog igår på en rättvis fikapaus. Bland dem fanns så klart Camino som lyckades samla 30 fikande gäster i våra lokaler i Göteborg. Några hundra meter bort samlades ett 60-tal personer för en spontan fikapicnic mitt på Järntorget.
Vilken arrangör som lyckats samla flest personer, och som därmed vinner presentkortet för ett två veckors långt besök i ett producentland, avslöjas först 28 oktober.
Nordic Fairtrade Challenge arrangerades av Rättvisemärkt och dess systerorganisationer i de nordiska länderna.

www.rattvisemarkt.se
http://se.fairtradechallenge.org/

 

CAMINO - INSPIRATION FÖR SMARTARE LIVSSTIL - BÖRJA PRENUMERERA HÄR>

Ekologiskt - Energisnålt - Klimatsmart - Miljömärkt - Second Hand - Fair Trade

Gamla nr i Nätbutiken

Camino Nätbutik

Camino Konsult


Behöver du en moderator, föreläsare eller skribent med specialkompetens inom hållbar livsstil eller CSR?

Veckans vänner

Omröstning

Spara i Camino!

Ett schysst sparande

...så vet du vad pengarna går till!

Håll dig uppdaterad & interagera med oss!

Caminos nyhetsbrev, Twitter och facebook-grupp

Nyhetsbrev, Facebook, Twitter

Prenumerera på Caminos nyhetsbrev






Namn:

E-post:



Mer info >

Tidningstips!
Ta gärna en titt på några andra tidskrifter som vi på Camino gillar. Latinamerika, Mana, Megafon, Miljöaktuellt.

i samarbete med tidningskungen.se